Ruoka- ja siivouspalvelut kuuluvat kaupunkirakenteen toimialaan ja siellä teknisen toimen tulosalueen alle. Työntekijöitä yksikössä on noin 180 henkilöä. Ruoka- ja siivouspalveluiden tulosyksikköä johtaa ruoka- ja siivouspalvelupäällikkö Nina Olsbo, 050 344 2037.
Ruokapalveluissa esihenkilöinä toimivat Piia Herala ja Heidi Salonmaa sekä Köökissä Minna Kirsilä.
Siivouspalveluissa esihenkilöinä toimivat Pia Eriksson, Marika Helenius ja Raimo Immonen.
Ruoka- ja siivouspalveluiden vastuuhenkilöihin saa parhaiten yhteyden sähköpostilla etunimi.sukunimi@lohja.fi tai soittamalla Lohjan kaupungin vaihteeseen 040 188 6100.
Ruokalistamme löytyy netistä aina ajantasaisena painikkeesta.
Ruoka- ja siivouspalveluiden yhteistyö ja kehittäminen
Ruoka-ja siivouspalvelut kehittävät toimintaansa yhdessä lasten ja henkilökunnan kanssa kouluissa ja päiväkodeissa. Olemme perustaneet koulukohtaiset kouluruoan- ja siivouksen kehittämistyöryhmät. Ryhmien tavoitteena on saada jokaiseen kouluun kouluruokadiplomi ja saada oppilaat osallistettua ruoka- ja siivouspalveluiden kehittämiseen yhdessä keskustellen.
Kiinnostaisiko keikkailu ruoka- ja siivouspalveluissa?
Tarvitsemme jatkuvasti lyhyt- ja pitkäaikaisia sijaisia ruoka- ja siivouspalvelutehtäviin. Meillä on tarjolla erilaisia työtehtäviä keittiön ja siivouksen parissa. Meille on mahdollista myös tulla opiskeluun liittyvään harjoitteluun, meillä on myös oppisopimusopiskelijoita oppimassa uutta ammattia.